طرح زباله صفر؛ طرح صرفه جویی و کاهش هدر رفت!!
زباله صفر چیست؟
اهداف طرح زباله صفر:
مزایای طرح
اصول کلی در زندگی بدون زباله (5R)
مواد قابل بازیافت
مواد غیر قابل بازیافت
تشریح مواد قابل بازیافت
بهتر است بدانیم
زباله صفر چیست؟

معرفی طرح

طرح زباله صفر یک هدف، یک فرایند، یک روش تفکر عمیق در خصوص منابع به ما می دهد. هدفی نو در جهت بهبود نحوه زندگی بشر و کاهش آسیب های زیست محیطی. زباله صفر بدنبال به صفر رساندن زباله های دفعی و سوزاندی است. گرچه در ابتدای راه زباله ها را تا حدود قابل توجهی کاهش می دهیم اما در نهایت بدنبال به صفر رساندن میزان منابعی هستیم جهت دفع ارسال یا سوزانده می شوند. بسیاری از زباله ها قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند. هدف دیگر این طرح کاهش استفاده از محصولات یکبار مصرف و کاهش ضایعات می باشد.

شفاف سازی طرح

زباله صفر یعنی طراحی و مدیریت محصولات و فرآیندها برای کاهش حجم زباله و به صفر رساندن آنها به گونه های که بتوان همه منابع را حفظ و بازیابی کرد و از سوزاندن و یا دفع آنها جلوگیری نمود. تمامی تخلیه های زباله را که ممکن است برای آب، هوا، خاک و موجودات زمین تهدیدی باشد از بین می برد.

پروسه طرح

در فرآیند بازیافت برخی از مواد قابلیت بازیافت را نداشته و سوزانده می شوند اما هدف اصلی زباله صفر تنها بازگشت محصولات و مواد دوریختنی به چرخه بازیافت مجدد نمی باشد بلکه بدنبال به صفر رساندن زباله های دور ریز و فاقد قابلیت بازیافت می باشد یعنی آن بخشی که سوزانده و دفع می شود از بین برود و وارد محیط نگردد. در فرآیند زباله صفر کلیه محصولات و منابع استفاده و پس از آن توسط ارگان و سیستمی دیگر مجدد استفاده، بازیافت می شوند و هرگز به شکلی غیر قابل استفاده تبدیل نمی گردنند.

بررسی وضعیت طرح در سطح کشور

متاسفانه امکانات تصفیه و بازیافت مجدد زباله ها در همه کشور ها فراهم نمی باشد و برخی از انسان ها در سراسر دنیا به جمع آوری و فروش محصولات و مواد دور ریختنی می پردازند این در حال است که با سازماندهی جامع و آموزش های همه جانبه می توان فرهنگ سازی مناسب در جهت به حداقل رساندن ضایعات و بازیافت آنها داشته باشیم. از این رو لازم است علاوه بر ارگان های دولتی، شهروندان، همه مشاغل و تولیدکنندگان نیز نقش خود را در به حداقل رساندن ضایعات و طراحی محصولات برای آینده درک و اجرا کنند.

اهداف طرح زباله صفر:
تمرکز بر تغییر ساختار سیستم تولید و توزیع برای جلوگیری از تولید زباله در وهله اول
امکان تغییر نگرش در طراحی محصولات و خدمات بدون ضایعات
جلوگیری از ایجاد زباله دفعی بجای مدیریت زباله های دفعی
تبدیل و ایجاد مشاغل از منابع دوریختنی
پشتیبانی از توسعه پایدار اقتصادی
احیای جریان پر جنب و جوش طبیعت با کاهش زباله
مزایای طرح
طراحی مجدد محصولات و بسته بندی ها
به حداقل رساندن استفاده از منایع طبیعی، آب و انرژی ؛ استفاده از  بسته بندی های قابل بازیافت و بودن مواد سمی و مخرب محیط زیست.
ایجاد مسئولیت پذیری تولیدکنندگان
زباله صفر تولیدکنندگان را موظف می دارد تا از مواد و محصولاتی استفاده کنند که قابلیت بازگشت به طبیعت و چرخه بازیافت را داشته باشد. در واقع بجای چاره اندیشی در هنگام دفع به فکر جاره اندیشه در تولید است.
سرمایه گذاری زیرساختی

سرمایه گذاری در روش های بازیابی منابع جدید به جای استفاده از مالیات برای خرید تکنولوژی و پر نمودن زمین با محصولات مضر زباله ها

بهره وری اقتصادی

تولید کنندگان به دلیل وجود مالیات های محصولات طبیعی، گرانتر بودن محصولاتی با قیمت های کمتر و راه های کسب آسانتر جایگزین می کنند. لازم است در سیستم مالیات این محصولات تغییر نگرش داده شود اما آنچه مواد قابل بازیافت و طبیعی برای تولیدکنندگان فراهم می کند کاهش هزینه های دفع محصولات غیر قابل بازیافت، کاهش اثرات زیست محیطی و بهداشتی است که آن را به یک انتخاب منقطی و اقتصادی تبدیل می کند.

ایجاد شغل

فارغ از اثرات زیست محیطی، طبیعی و بهداشتی که سوزاندن و دفن کردن زباله ها به همراه دارد بر طبق تحقیقات؛ تفکیک زباله ها و پردازش آنها به مواد بازیافتی به تنهایی 10 برابر، شغل بیشتری نسبت به سوزاندن و دفن کردن زباله ها ایجاد می کند.

اصول کلی در زندگی بدون زباله (5R)
null
نپذیرفتن (Refuse)

از جمع کردن هرچیز اضافی در خانه جلوگیری کنید. از هر وسیله‌ای در حد نیاز خود تهیه نمایید.

null
کاستن (Reduce)

فرقی ندارد چه در موادغذایی و چه در لباس و یا وسایل دیگر، مصرف خود را کاهش دهید.

null

باز استفاده(Reuse)

با یک راه‌حل برای استفاده مجدد از وسایل، دوباره از آنها استفاده و عمر آنها را افزایش دهید.

null

بازیافت (Recycle)

آنچه که دیگر کاربرد ندارد را بازیافت و از خرید موادی که قابل بازیافت نیستند خودداری نمایید.

null
کمپوست (Rot)

موادی مانند میوه ها و مواد غذایی که قابل پوسیده شده هستند را می توانید کمپوست کنید.

تشریح مواد قابل بازیافت
کدام دسته از بطری ها قابل بازیافت هستند؟

همه بطری های پلاستیکی قابل بازیافت هستند، از بطری های آب گرفته تا سس سالاد، بنابراین همه آنها را در ظرف بازیافت خود قرار دهید. قبل از آن مواد غذایی مانده به طرف رو از بین برده و آن را بشویید.

کدام دسته از کاغذها قابل بازیافت هستند؟

نه تنها روزنامه بلکه کاغذ بسته بندی، پاکت نامه، کارت تولد و دفترچه تلفن قابلیت دوباره بازیابی دارند. انواع مقوا را نیز می توان بازیافت کرد، حتی لوله های دستمال توالت و حوله کاغذی.

کدام فلزات قابل بازیافت هستند؟

اکثر اقلام فلزی موجود در خانه قابل بازیافت هستند، از قبیل قوطی های اسپری خالی و فویل قلع و سایر قوطی های غذایی.

کدام دسته از شیشه قابل بازیافت هستند؟

همه شیشه ها به راحتی قابل بازیافت نیستند. تمام بطری ها و ظروف شیشه ای می توانند بارها و بارها بازیافت شوند. شیشه های پنجره، شیشه لامپ، آینه ها و مواد سرامیکی مانند فنجان ، بشقاب و بشقاب ، قابل بازیافت نیستند و نباید به جریان بازیافت شیشه اضافه شود. حتی مقدار بسیار کمی از مواد نامناسب به گروه بزرگی از شیشه قابل بازیافت می تواند آلوده شود. شیشه می تواند بی پایان بازیافت شود. پس از چندین بار بازیافت از بین نمی رود، بنابراین حتماً بطری ها و ظروف شیشه ای خود را دوباره بازیابی کنید. شیشه‌هایی که قابل بازیافت‌اند، شامل تمام بطری‌هایی به رنگ سبز، قهوه‌ای که در آنها ماءالشعیر، نوشابه، آب، آب معدنی ریخته می‌شود و تمام ظروف دهانه گشاد شیشه‌ای و ظروف حاوی چاشنی می‌شود. شیشه‌هایی که غیرقابل بازیافت‌اند شامل: شیشه شکسته پنجره، شیشه شکسته جلو اتومبیل، ظرف سفالی پیرکس، ظروف شیشه‌ای برای زیبایی، لامپ روشنایی یا لوله فلورسنت، شیشه‌های آزمایشگاهی و طبی، آینه و شیشه‌های لعابی مانند کریستال و شیشه تلویزیون. مهم‌ترین مرحله و شاید پرهزینه‌ترین مرحله در بازیافت شیشه از زباله‌های شهری، جداسازی شیشه براساس رنگ، مخلوط زباله‌هاست، بنابراین توصیه می‌شود شیشه‌ها در محل تولید توسط شهروندان جدا شوند و در حد امکان برچسب و در روی بطری‌های شیشه‌ای از آنها جدا شوند و برای استفاده مجدد قرار بگیرند که البته باید اطمینان حاصل کرد که برای نگهداری مواد سمی و خطرناک استفاده نشده باشد.

بهتر است بدانیم

متوسط تولید زباله به اراضی هر شخص

در جهان برابر با 300 گرم

در ایران برابر با 700 گرم

بازیافت زباله

در جهان برابر با 70%

در ایران برابر با 20%

توصیه

برای کمک به مرکز بازیافت و ایجاد بوی نامطبوع ، حتما قبل از قرار دادن در سطل بازیافت ، مواد زائد مواد غذایی را از ظروف پلاستیکی یا شیشه ای مواد غذایی پاک کنید.

نتیجه:

در راستای کمک به حفظ محیط زیست، با همت و تلاش بکوشیم میزان زباله تولیدی و غیرقابل بازیافت خود را به صفر برسانیم.

اعلام همکاری


  • حداکثر حجم مجاز عکس 100 KB
    انواع فایل های مجاز : jpg.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

20 − 18 =

فهرست